Oferta

Funkcjonujemy od stycznia 2018 roku i jesteśmy największą instytucją kultury w Łodzi oraz największą siecią biblioteczną w Polsce. Pracujemy nad unowocześnieniem naszych usług i dostosowaniem oferty bibliotek do potrzeb współczesnych odbiorców, dlatego organizujemy wydarzenia kulturalne, popularyzujemy czytelnictwo, edukujemy i wykorzystujemy nowe media. Stwarzamy przestrzeń dla działalności naszych czytelników i wspieramy inicjatywy oddolne, ponieważ biblioteka jest w naszym założeniu miejscem integrującym lokalną społeczność.

Nasza biblioteka to nie tylko regały z książkami. Oprócz gromadzenia, opracowywania i udostępniania księgozbioru i czasopism oraz multimediów (audiobooków), angażujemy się w wiele innych przedsięwzięć. Oto one.

• Organizujemy spotkania autorskie, imprezy literackie, wystawy i koncerty.
  • Udostępniamy naszą przestrzeń Czytelnikom na przygotowane przez nich wydarzenia. Jeśli chcesz założyć klub dyskusyjny lub przeprowadzić inicjatywę łączącą ludzi o podobnych zainteresowaniach, to biblioteka jest na to właściwym miejscem.
  • Przygotowujemy zajęcia i warsztaty dla grup zorganizowanych, m.in. przedszkolaków i uczniów; mamy także ofertę skierowaną specjalnie do seniorów.
  • W wybranych filiach Czytelnicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych wyposażonych w drukarkę i skaner. Organizujemy też kursy informatyczne.
  • Stopniowo w każdej filii będzie udostępniany szerokopasmowy Internet.
  • Oprócz książek i audiobooków możecie wypożyczać u nas ebooki. Tutaj przeczytasz, jak korzystać z Legimi, które oferuje ponad 23 000 tytułów. Natomiast z tej strony dowiesz się, co znajdziesz w bazie książek obcojęzycznych EBSCO.

Biblioteka Miejska w Łodzi jest organizacją goszczącą wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach projektów wolontariatu finansowanych z programu Erasmus+

Uczestniczymy w programie od 2007 roku. Do tej pory w naszej bibliotece pracowało z nami 35 wolontariuszy z następujących krajów: Francja, Turcja, Hiszpania, Włochy, Słowenia, Gruzja, Serbia, Rumunia, Austria, Niemcy, Rosja, Macedonia, Belgia, Holandia.

W tym roku wolontariuszki, z którymi współpracujemy biorą udział w projekcie Create your lifebook koordynowanym przez przez Fundację Instytut Działań Twórczych finansowanym z programu Erasmus+, są one również uczestniczkami inicjatywy Europejski Korpus Solidarności.

Wolontariusze przygotowują spotkania oraz wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach tych inicjatyw edukują, popularyzują czytelnictwo, prowadzą konwersacje i współpracują z lokalną społecznością, równocześnie zdobywając wiedzę i doświadczenie, z których skorzystają po powrocie do swoich krajów.

W okresie między wrześniem 2018 r. a czerwcem 2019 r. pracują u nas wolontariuszki z Francji, Hiszpanii, Włoch, Słowenii oraz Turcji.