Biblioteki Emocji - nowy projekt!

26/01/2021

Rozpoczynamy pracę nad realizacją projektu "Biblioteki Emocji", finansowanego ze środków programu "Kreatywna Europa".

Projekt ma na celu promocję czytelnictwa, w interdyscyplinarny sposób łącząc nowe technologie, kognitywistykę oraz badania z pola neuronauki.

Istotnym narzędziem w osiągnięciu tego celu będzie platforma internetowa www.loveforlivres.org, która zaoferuje innowacyjny sposób wyszukiwania książek w oparciu o emocje, które będą towarzyszyć lekturze. Dodatkowo platforma pozwoli na katalogowanie książek m.in. ze względu na porę, która najlepiej sprzyja lekturze danej pozycji, albo podpowie, jakiemu czytelnikowi polecić konkretną książkę.

Równie istotnym elementem projektu będą sesje biblioterapii – skierowane do młodych osób, przeprowadzane w bibliotekach z wykorzystaniem video-rozmów i prowadzone zarówno przez bibliotekarzy jak i ekspertów, zawodowych coachów oraz terapeutów. Ich temat będzie związany przede wszystkim z szeroko rozumianą emocjonalnością oraz doświadczeniami, z którymi stykają się młodzi ludzie.

Na koniec projekt zakłada szkolenie biorących w nim udział bibliotekarzy, szczególnie w zakresie promocji czytelnictwa z wykorzystaniem nowych technologii oraz w zakresie kognitywistyki w kontekście korzyści płynących z czytania. Liderem projektu jest organizacja Love for livres, a jego partnerami oprócz Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Bibliotheque de l'Espace Careme Kauno Miesto Savivaldybes Vinco Kudrikos Viesoji Biblioteka Mestna Knjiznica Kranj Public Libraries 2030.

Powrót