“ Festiwal pomp i hydrantów..." w Słówkach

24/07/2023

W Bibliotece Słówka trwa projekt “ Festiwal pomp i hydrantów, czyli pompujemy kulturę Bałut: rzecz o przedmieściach na kanwie dzielnicy usnuta”.

FiliA nr 15 Biblioteki Miejskiej w Łodzi w swojej działalności promuje aktywność prospołeczną na terenie Bałut. Projekt “ Festiwal pomp i hydrantów…” jest inicjatywą złożona z wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym i artystycznym odbywających w różnych lokalizacjach Bałut (z naciskiem na tereny wokół biblioteki). Motywem przewodnim jest stworzenie spójnej opowieści na temat przedmieścia jako zjawiska kulturowego, z naciskiem na cechy wyróżnikowe tożsamości Bałuciarza.

Ten 8-miesięczny bałucki festiwal ma stanowić impuls do konsolidacji miejscowej ludności i budowania jeszcze głębszej relacji mieszkańców ze swoją małą ojczyzną. Ma przyczynić się do stworzenia pozytywnego obrazu „miejscowego lokersa”, który czuje więź ze swoją „dzielnią”, ale jest także otwarty na świat, zastępując tym samym negatywny stereotyp mieszkańca Bałut („Bez kija i noża nie podchodź do Bałuciorza”).

W ramach projektu odbędzie się wiele interesujących wydarzeń: panele dyskusyjne o kulturze lokalnej, spacery po Bałutach, spotkania z lokalnymi twórcami, warsztaty: fotograficzny, plastyczne, rękodzielnicze, muzyczne, wystawa fotografii, koncerty, występy lokalnych artystów.

W najbliższych tygodniach zapraszamy na wydarzenia:

28.07., godz. 17:00 „Ba (łódzkie) gadżety z gliny” – cz. 2 – malowanie gadżetów

11.08., godz. 17.00 Jaki znak Twój… Bałuciarzu? – warsztaty  projektowania herbu i flagi Bałut, cz. 1 – flaga

18.08., godz. 17.00 Warsztaty fotograficzne z Łukaszem z Bałut!

26.08., godz. 15.00 Jak znak Twój… Bałuciarzu? – warsztaty projektowania herbu i flagi Bałut, cz. 2 – herb