Inauguracja współpracy Uniwersytetu Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej w Łodzi

17/01/2024

Inauguracja współpracy Uniwersytetu Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Spotkanie z prof. Piotrem Chomczyńskim nt. przestępczości zorganizowanej w Ameryce Łacińskiej.

W piątek, 19 stycznia, w Mediatece MEMO oficialnie rozpoczniemy współprace partnerską miedzy Biblioteką Miejską, a Uniwersytetem Łódzkim.

Po latach nieformalnej współpracy UŁ i BMwŁ postanowiły usystematyzować swoje działania i podpisać umowę partnerską. W jej ramach będą realizować m.in. projekty art&science, kulturalne oraz popularyzujące naukę.

Jest to część strategii zacieśniania relacji UŁ z otoczeniem i okazja, by m.in. prezentować badania naukowców szerszej publiczności. Dla Biblioteki Miejskiej otwiera się możliwość poszerzenia oferty dla czytelników, którzy będą mogli spotykać się z przedstawicielami nauki w swoich ulubionych przestrzeniach.

W wyznaczonych na najbliższą przyszłość trzech głównych obszarach działania (popularyzacja nauki, art&science, wspólne projekty kulturalne) realizowane będą wykłady, dyskusje oraz warsztaty poszerzające wiedzę i rozwijające kompetencje społeczne.

Na spotkaniu inaugurującym współpracę Uniwersytet Łódzki i Bibliotekę Miejską w Łodzi będą reprezentować władze obu instytucji – prorektor UŁ ds. współpracy z otoczeniem prof. Agnieszka Kurczewska i dyrektor BmwŁ dr Halina Bernat.

Po części oficjalnej rozpocznie się wystąpienie prof. Piotra Chomczyńskiego na temat przestępczości zorganizowanej w Ameryce Łacińskiej. Dowiemy się o rekrutacji młodych ludzi do karteli narkotykowych, sposobach działania dużych organizacji przestępczych, jak również o problemach prowadzenia badań socjologicznych w takich środowiskach. Prowadzący wyjaśni również, dlaczego tematyka przestępczości zorganizowanej w odległej Ameryce Łacińskiej jest ważna również dla nas w Polsce.