Klasyczna literatura fantastyczna: sobowtóry

19/03/2020
Nie tylko wampiry prowadzą podwójne życie! Porządni urzędnicy i straszni mieszczanie również. Alter ego może być inny człowiek - odpowiednik, ale może nim być również stłumiona strona osobowości. Dlaczego stłumiona? Przez jej utajone, zbrodnicze i łajdackie dążenia! Jak w Doktorze Jeckyllu i panu Hyde.
Tymczasem przedstawiamy Wam kilka propozycji książek i opowiadań, których fabuła osnuta jest wokół mrocznych dwoistości ludzkiej natury.

 

E.T.A. Hoffmann, Diable eliksiry (Legimi)

Hoffmanna na pewno znacie jako autora Dziadka do orzechów, ale Diablich eliksirów możecie nie znać. To romans grozy, a jego bohater mnich Medard (spokojnie, będzie wątek miłosny!) otrzymuje zadanie strzeżenia komnaty, w której mają znajdować się tytułowe diable eliksiry. Jak zapewne się domyślacie, Medard ulegnie pokusie, wydając się na oddziaływanie Szatana. A może własnych demonów?

 

Gustav Meyrink, Golem (Wolne Lektury)

Legenda głosi, że kilkaset lat temu praski rabin ulepił z gliny golema, który miał chronić Żydów przed prześladowaniami. Rabin włożył mu do ust kartkę z wypisanym na niej hebrajskim słowem. Na pewno był jednym z wtajemniczonych, którzy potrafią wykorzystać mistyczną moc hebrajskiego alfabetu…

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Pradze. Bohater znajduje kapelusz z metką podpisaną „Atanazy Pernat” i postanawia zwrócić go właścicielowi. Następnego dnia bohaterem jest Atanazy Pernat, mieszkaniec starej kamienicy w Kocim Zaułku w praskim getcie żydowskim, który otrzymuje zlecenie naprawienia inicjału J w tajemniczej księdze.

Fiodor Dostojewski, Sobowtór: poemat petersburski 

Krótko przed ósmą rano radca tytularny Goladkin budzi się, a właściwie jego myśli dopiero krystalizują się na granicy jawy i snu. Chwilę później patrząc w lustro, upewnia się, że nie wydarzyło się nic niepokojącego i nadal jest zwykłym, niewyróżniającym się człowiekiem. Goladkin marzy jednak o awansie w hierarchii społecznej, chociaż jego zabiegi w tym względzie są dość nieudaczne. Wkrótce jednak pojawi się jego sobowtór, który stopniowo osiąga to, czego pożądał bohater.

 

Mary Shelley, Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz (Legimi)

Wiktor Frankenstein, naukowiec o filozoficznym usposobieniu jest zafascynowany zagadką śmierci. Prowadzi eksperymenty nad przywracaniem życia zmarłym, ale jego celem jest stworzenie nowego - doskonałego człowieka. Udaje mu się ożywić istotę, która jednak wydaje mu się tak przerażająca, że Frankenstein przed nim ucieka. Tymczasem monstrum pragnie odnaleźć swojego stwórcę i zemścić się na nim. Ale czy w istocie to ono jest powtorem?

 

Robert Louis Stevenson, Niezwykły przypadek doktora Jeckylla i pana Hyde’a (Legimi)

Szanowany londyński lekarz, doktor Jeckyll odkrywa eliksir umożliwiający przemianę w innego człowieka. Dzięki temu jako Edward Hyde popełnia zbrodnie i łajdactwa, na które nie pozwalał sobie jako Jeckyll. To krótkie opowiadanie jest jednym z najbardziej emblematycznych ilustracji tego, jak literatura postrzegała wiktoriańską moralność.

 

n.

Powrót