Konferencja prasowa w Dygresji

04/01/2019

 Prezentacja nowych usług Biblioteki Miejskiej w Łodzi

W piątek 4 stycznia wiceprezydent m. Łodzi Krzysztof Piątkowski i dyrektor Biblioteki Miejskiej
w Łodzi Paweł Braun spotkali się z dziennikarzami w Dygresji  – nowo otwartej filii BMwŁ  – przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 84. Konferencja prasowa była poświęcona nowym usługom w ofercie łódzkich bibliotek publicznych.

Nowy katalog i karta biblioteczna

„Nowy katalog będzie można przeglądać już od poniedziałku. Proces uaktualniania baz jest długotrwały, ale katalog umożliwi przeglądanie zasobów blisko 80 filii bibliotecznych” – mówił Paweł Braun. Od stycznia tego roku można wypożyczać książki i multimedia z każdej z nich, posługując się jedną kartą biblioteczną. Fiszka – bo tak w wyniku głosowania nazwali ją łodzianie – uprawnia do korzystania z oferty podmiotów współpracujących z BMwŁ na specjalnych warunkach. Fiszka uwzględnia potrzeby różnych grup odbiorców (karta różowa: dzieci w wieku 0-4 lat oraz ich opiekunów, karta niebieska: 4-18 lat, karta czarna: od 18 lat), dlatego oferta dla poszczególnych czytelników jest profilowana pod kątem ich preferencji. Lista partnerów biblioteki znajduje się na stronie biblioteka.lodz.pl/partnerzy/ i jest stale aktualizowana.

Jak to działa?

Nie trzeba już jechać do biblioteki, by sprawdzić, czy interesująca nas książka jest dostępna. Wystarczy zajrzeć do nowego katalogu online, by dowiedzieć się, w której konkretnie filii bibliotecznej znajduje się poszukiwana publikacja. Wkrótce będzie można ją zamówić lub zarezerwować, jeśli została już wypożyczona.

Remonty w łódzkich bibliotekach

Obecnie trwają remonty dwóch filii bibliotecznych – przy ul. Boya-Żeleńskiego i Powstańców Wielkopolskich 3. Krzysztof Piątkowski zapowiedział także remonty i otwarcie nowoczesnych bibliotek przy ul. Tuwima 46 i Gdańskiej 8.

Dlaczego spotkaliśmy się w Dygresji?

Dygresja to nowo otwarta biblioteka, która funkcjonuje w miejscu dawnej filii nr 38 przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 84. To nie tylko wypożyczalnia książek, lecz także miejsce spotkań o kawiarnianej atmosferze, które doskonale nadaje się do spędzania wolnego czasu, czytania i relaksu. Można tutaj spotkać się ze znajomym, siedząc na kanapie lub w fotelu albo czytać książki, leżąc na wykuszu
z szerokim parapetem, materacem i poduszkami. Kierowniczka Dygresji, Anna Kowal, zorganizowała wystrój biblioteki z myślą m.in. o studentach, ponieważ w pobliżu znajdują się dwie uczelnie prywatne i dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego, dlatego biblioteka jest świetnym miejscem na spędzenie „okienka” między zajęciami.

Powrót