Krajowa Rada Biblioteczna obraduje w Łodzi

11/01/2024

W dniach 10-11 stycznia 2024 r. Biblioteka Miejska w Łodzi gości Krajową Radę Biblioteczną oraz Zespół roboczy ds. oczekiwań środowiska bibliotekarskiego wobec absolwentów studiów informacja naukowa i bibliotekoznawstwo.

Rada, na zaproszenie dyrektor BMwŁ dr Haliny Bernat przeniosła swoje obrady wyjątkowo z Warszawy do Łodzi. Spotkania odbywają się w Mediatece Memo.

Krajowa Rada Biblioteczna to ciało doradcze działające przy ministrze właściwym do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, a do jej zadań należy: opiniowanie aktów prawnych dotyczących bibliotek, koordynowanie ogólnokrajowych przedsięwzięć bibliotecznych, stymulowanie rozwoju najważniejszych kierunków polskiego bibliotekarstwa, opiniowanie działań i inicjatyw istotnych dla rozwoju bibliotek, okresowa ocena działalności bibliotek i skuteczności polityki bibliotecznej, przedstawianie opinii w sprawie połączenia biblioteki z instytucją kultury niebędącą biblioteką.

W ramach swojego pobytu nasi goście odwiedzili kilka wybranych filii BMwŁ: Bibliotekę Ferment, Bibliotekę Kostka, Bibliotekę Tuvim oraz Mediatekę Memo.

Odwiedzili nas:

dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej

dr Barbara Budyńska – przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

dr Danuta Brzezińska – prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Damian Domański – dyrektor Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie

dr Aneta Drabek – starszy kustosz dyplomowany, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Uniwersytet Śląski

Joanna Kamińska – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie

Jan Krajewski – prezes Polskiego Związku Bibliotek

prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński – kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej, Uniwersytet Warszawski

dr Jędrzej Leśniewski – dyrektor Biblioteki Politechniki Wrocławskiej

Andrzej Marcinkiewicz – były dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie

Agnieszka Miśkiewicz – nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie, zastępca prezesa Rady Głównej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy