Łódzki Detal w Dygresji

18/01/2019

Secesja to ważny, choć krótki rozdział w historii architektury Łodzi. Śmiałe realizacje spod ręki Gustawa Landau-Gutentegera, Augusta Furuhjelma czy Dawida Lande – by wymienić tylko kilku z całej plejady twórców – do dziś cieszą oczy przechodniów, wzbogacając swoją urodą miejski pejzaż. A jednak warto spojrzeć na początek XX wieku jako na kolebkę nie tylko Nowej Sztuki, ale i „Nowych Czasów”, w których Łódź – siłą swoich mieszkańców – pokonuje kolejne cywilizacyjne zapóźnienia, stawiając najnowocześniejsze w kraju szpitale, kina, banki i elektrownie.

Okazją do przyjrzenia się różnym obliczom lokalnej secesji będzie spotkanie z Marią Nowakowską, autorką wydanego niedawno przez Centrum Regio "Przewodnika po secesji Łodzi i województwa łódzkiego".

Spotkanie odbędzie się 25 stycznia (piątek) o godz. 18:00, wstęp wolny.


Maria Nowakowska - popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka od czterech lat związana z autorską inicjatywą „Łódzki Detal”. Przewodniczka po Łodzi, autorka książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki Detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018), dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Jej najnowszym projektem jest gra „Łowcy detali”, która w 2018 r. została rozesłana do 296 łódzkich instytucji kultury i oświaty.

Powrót