Niedziela z komiksem

11/08/2022

Już nie musicie kryć się w domowych pieleszach ze swoim ulubionym Batmanem czy Strażnikami. Weźcie swoje komiksy na spacer i przyjdźcie do EC1 czytać je razem z nami.

Do czytania komiksów publicznie zachęcać będziemy w niedzielę 28 sierpnia w powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 Łódź. Chcemy z jednej strony pokazać, że Łódź wpisuje się w światowe dziedzictwo kultury komiksowej, a z drugiej umożliwić publiczności wzięcie udziału w nietuzinkowym przedsięwzięciu.

Dla uczestników ŚDPCK mamy też niespodziankę. Miłośnicy komiksów będą mogli tego dnia kupić w specjalnej cenie bilet na 33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, który dobywać się będzie w tym roku w dniach 24-25 września w Atlas Arenie.

Program Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów:

otwarcie imprezy

13:00

"Rafał Szłapa – ilustrator, scenarzysta, wydawca"spotkanie z gościem specjalnym ŚDPCK; po spotkaniu możliwość zdobycia autografu,

15:00

po powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oprowadzać będzie Adam Radoń, dyrektor Festiwalu i szefa CKiNI w EC1,

16:00

finał konkursu fotograficznego na najzabawniejsze zdjęcie z komiksem w przestrzeni publicznej Czytam komiks publicznie!,

12:30 – 16:30

• sprzedaż biletów oraz komiksów wydanych przez EC1 Łódź ze specjalnym rabatem 25%,
  • otwarta będzie wypożyczalnia Komiksów CKNI.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie lato.ec1lodz.pl/czytaj-komiks.

Rafał Szłapa to znakomity ilustrator, grafik i autor komiksów. Absolwent bielskiego Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki. Jest twórcą grafik i ilustracji, storyboardów, plakatów, okładek książkowych, przez wiele lat związany z rynkiem reklamowym. Od 2010 roku pracuje nad własnym cyklem o polskim superbohaterze: "Bler". Od 2018 roku współpracuje również z Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowym Centrum Kultury Filmowej mieszczącymi się w EC1 Łódź. Mieszka w Krakowie.

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów przypada 28 sierpnia, w rocznicę urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby'ego (1917-1994), twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki. Pomysłodawcami takiego spędzania czasu są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. Celem zaś zmiana wizerunku komiksu postrzeganego jako rozrywka dla dzieci, na rzecz pełnowartościowej książki, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki.

Organizatorzy: