Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla Anny Kowal, kierowniczki Mediateki MEMO!

16/09/2023

Z wielką przyjemnością ogłaszamy, iż wśród tegorocznych laureatów nagrody Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, znalazła się nasza koleżanka Anna Kowal, kierowniczka Mediateki MEMO.

Ania, z bibliotekarstwem związana od ponad 10 lat. W tym czasie rozwijała i tworzyła profile oraz strategie działalności pięciu filii BMwŁ, w tym Mediateki MeMo, która w przeciągu niespełna roku działalności stała się jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc na kulturalnej i turystycznej mapie Łodzi.

Pracę w bibliotece ceni sobie przede wszystkim ze względu na jej wielowymiarowość, rozwojowy potencjał i relacje. Koncentruje się w niej głównie na zagadnieniach związanych ze społecznym wymiarem funkcjonowania biblioteki: inkluzywnością, wpływem na lokalne środowisko, partycypacją mieszkańców w procesie tworzenia oferty i rozwoju działalności bibliotek. Ania jest inicjatorką i realizatorką szeregu działań w obszarze promocji kultury, a także przeciwdziałania wykluczeniu kulturowemu, społecznemu oraz edukacyjnemu.

W wolnym czasie Ania pochłania podcasty kryminalne, czyta pięć książek na raz i usiłuje rozwijać swoje liczne pasje i zainteresowania, na które, jak sama przyznaje, przydałoby się mieć parę żyć więcej.

Nagrody zostaną uroczyście wręczone w dniu inauguracji sezonu kulturalnego 2023/2024.

Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi przyznawane są raz w roku na wniosek instytucji kultury, organizacji pozarządowych, szkół wyższych, Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi lub z inicjatywy Prezydenta. Na przestrzeni lat trafiły do ponad 350 osób. Wśród laureatów znaleźli się m.in. tacy uznani twórcy i ludzie kultury jak Stanisław Fijałkowski, Józef Robakowski, Anna Kuligowska-Korzeniewska, Paweł Edelman, Piotr Dzięcioł, Elżbieta Adamiak czy Andrzej Poniedzielski.