Podsumowujemy rok 2023!

01/01/2024

Pora na podsumowanie mijającego roku, podczas którego w bibliotece dużo się działo. Rok 2023 przyniósł zmiany – zmiany i nowości jak najbardziej pozytywne na wielu płaszczyznach!

NOWE BIBLIOTEKI

W tym roku wyremontowaliśmy kolejne trzy biblioteki: Biblioteka Retro, Biblioteka Rudzka i Biblioteka Nadwyraz. Biblioteka Retro swoją odnowioną przestrzenią odsyła do historii lokalnych, mniejszości zamieszkujących Łódź, dynamicznie zmieniającej się architektury okolicy. Inspiracją dla wystroju był okres przypadający na lata 50-80. Z kolei Biblioteka Nadwyraz przenosi w czasie poprzez graficzne nawiązania do pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla w Literaturze. A znajdująca się w nowej lokalizacji Biblioteka Rudzka przybrała całkowicie nowe, intrygujące oblicze dzięki obecności tajemniczej postaci. Wnętrze filii nawiązuje do atmosfery Rudy Pabianickiej.

REALIZOWANE PROJEKTY

W 2023 realizowaliśmy trzy projekty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Jednym z nich był „Festiwal Pomp i Hydrantów”, koordynowany przez Bibliotekę Słówka, który stał się inicjatywą promującą zaangażowanie społeczne na terenie Bałut. W przeszłości pompy i hydranty pełniły funkcję miejsc spotkań dla ludności lokalnej. Głównym celem tego przedsięwzięcia było opracowanie spójnej narracji dotyczącej przedmieścia jako istotnego zjawiska kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystycznych cech definiujących tożsamość Bałuciarza.

Podczas 8-miesięcznego bałuckiego festiwalu odbyły się różnorodne wydarzenia, takie jak panele dyskusyjne o kulturze lokalnej, spacery po Bałutach, spotkania z twórcami, warsztaty fotograficzne, plastyczne, rękodzielnicze, muzyczne, koncerty. Efektem tych działań było wzmocnienie świadomości lokalnej, tożsamości kulturowej i ciepłego stosunku do swojej „małej ojczyzny”.

Kolejny projekt „Nowosielski – Łódź – inspiracje” miał na celu zaprezentowanie postaci patrona roku 2023, Jerzego Nowosielskiego. Akcje projektowe przeprowadzane były w czterech filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi: w Bibliotece Rozgrywka, filii numer 16, 18 i 19. W prowadzeniu zajęć wzięli udział artyści, edukatorzy, prelegenci i uznani specjaliści.

Kluczowym aspektem realizacji projektu było przedstawienie czytelnikom polskiej kultury jako przestrzeni do poszukiwań twórczych, zaznajomienie młodzieży z literaturą, eksplorując tematy z obszaru sztuki współczesnej za pomocą warsztatów artystycznych oraz kwestii samoakceptacji poprzez warsztaty psychologiczne i spotkania autorskie. W ramach tej inicjatywy zorganizowaliśmy szereg imprez, w tym także spacery aktywizujące społeczność i pobudzające w uczestnikach lokalny patriotyzm.

Zjawisko zbrodni stanowi motyw przewodni literatury od wieków. Obecnie pociąga nie tylko pisarzy, lecz także filmowców, blogerów i twórców podcastów. Z tego też powodu został zainicjonowany projekt „Wokół zbrodni: fakty i fikcje”, który odpowiedział na rosnące zainteresowanie tym tematem.

Projekt został zrealizowany w interdyscyplinarnym, otwartym miejscu, jakim jest Mediateka MeMo i obejmował cykl spotkań, w tym paneli dyskusyjnych z pisarzami, twórcami internetowymi oraz specjalistami w dziedzinach związanych z kryminologią. Dodatkowo odbyły się pokazy filmowe poprzedzone sesjami dyskusyjnymi, a dla najmłodszych przygotowaliśmy terenową grę detektywistyczną, warsztaty literackie i warsztaty z technik kryminalistycznych, spotkania z planszówkami o tematyce kryminalnej śledczej, a także wiele innych wydarzeń wokół przewodniej tematyki, które ściągnęły do biblioteki wielu zaintrygowanych czytelników.

Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Warsztaty edukacyjno-rękodzielnicze w ramach projektu "Łódź w barwach biało-czerwonych" przeprowadzone w Bibliotece TRAF, filii nr 71, pozwoliły podnieść stan wiedzy o symbolach narodowych Rzeczpospolitej Polskiej, zwiększyły ich obecność w przestrzeni publicznej i w życiu społecznym. Każdy z warsztatów został podzielony na dwie części: edukacyjną i rękodzielniczą oraz przeplatające się przez nie rozmowy międzypokoleniowe o symbolach narodowych.

Dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Symbole Narodowe RP".

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” umożliwił dzieciom i młodzieży z Ukrainy i z Polski oraz ich opiekunom skorzystanie z nowoczesnej oferty programowej, naukę języków i kulturowych zwyczajów. Ten innowacyjny projekt edukacyjno-społeczny, integrujący i inkluzywny realizowany w Bibliotece Otwartej i Bibliotece Czterech Kultur umożliwił wspólną zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu odbyły się zajęcia nauki języka polskiego i ukraińskiego, kompetencje przyszłości STEAM, majsterkowanie, podstawy programowania, zajęcia muzyczne, ruchowe i plastyczne, a także kluby wiedzy.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International ze środków Danmarks Indsampling oraz SCI.

W Bibliotece TUVIM ruszył projekt zatytułowany „Dziecko – też człowiek”, którego celem była seria spotkań i warsztatów ze specjalistami z dziedziny psychologii i pedagogiki. W bibliotece pojawiła się również „biblioteczka rodzica” z książkami o komunikacji, o dojrzewaniu i przeżywaniu trudnych emocji.

Cykl „Dziecko – też człowiek” jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu zapewnionemu przez UNICEF i Miasto Łódź.

Warto też wspomnieć o projekcie, który rozpoczął się w 2023 roku, ale będzie kontynuowany w 2024 roku. Jest nim najnowsza edycja Biblioteka dla wszystkich. #Moje miejsce. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie bibliotek w tworzeniu oferty wielokulturowej. Działania edukacyjne odbywały się w Bibliotece Rozgrywka i Mediatece MeMo.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich" jest realizowany przez Fundacja FRSI w partnerstwie z Save the Children International.

PREMIERA MONOGRAFII O ŁODZI

Ważne miejsce w tegorocznym kalendarzu zajęła premiera monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” powstałej z okazji 600. urodzin miasta, we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego. W lipcu bieżącego roku ukazał się pierwszy tom monografii, omawiający dzieje Łodzi do 1820 r. – czasy, gdy była ona niewielkim miasteczkiem rolniczym. A już w listopadzie mogliśmy przeczytać ciąg dalszy tych historii w drugim tomie, który poświęcony został dziejom Łodzi w latach 1820-1914, kiedy niewielkie rolnicze miasteczko przekształciło się w wielki przemysłowy ośrodek miejski.

RÓŻNE ODSŁONY BIBLIOTEKI

Rok 2023 przyniósł również podróże bliskie naszemu sercu – po bibliotecznej mapie! Wystartowałyśmy z nowym cyklem „TOUR PO BIBLIOTEKACH”, który regularnie publikowałyśmy na naszym facebookowym profilu. Dzięki niemu poznaliście naszych bibliotekarzy, zaznajomiliście się ze specyfiką i atrakcjami naszych filii. Wiele komentarzy pod postami i pozytywny odzew tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że biblioteka to niezwykle ważne miejsce na mapie Łodzi.

W ramach szczególnie letniej akcji „Biblioteka w plenerze” odbyło się kilkadziesiąt spotkań w kilkudziesięciu lokalizacjach w różnych miejscach w Łodzi. Wydarzeniami, które realizowane były w łódzkich parkach, terenach zielonych, placach zabaw, skwerach oraz w ogródkach bibliotecznych, co piątek i sobotę przez całe wakacje, były m.in. spotkania panelowe, warsztaty plastyczne, wspólne czytanie na trawie, zajęcia edukacyjno-kreatywne, zabawy, spacery i wiele innych wydarzeń, do których serdecznie zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych.

W październiku odbyła się pierwsza edycja Konferencji „Porozmawiajmy o Bibliotekach. Praktyczne aspekty zarządzania strategicznego bibliotekach. Zarządzanie zmianą” skierowana do kadry zarządzającej, z udziałem dyrektorek, dyrektorów oraz kierowników bibliotek z całej Polski. W trakcie dwudniowej konferencji poruszyliśmy istotne zagadnienia dla branży bibliotekarskiej, skupiając się na zarządzaniu bibliotekami publicznymi, rynku pracy i nowych kierunkach kadr. To było inspirujące wydarzenie, podczas którego wymieniliśmy się doświadczeniami i zbadaliśmy trendy europejskie i światowe. Mamy nadzieję na kolejne edycje w przyszłości.

W tegorocznej edycji Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi skierowanej do wszystkich entuzjastów obrazkowych opowieści i mediów interaktywnych Bibliotekę Miejską w Łodzi w Atlas Arenie reprezentowała ekipa z Mediateki MeMo. MeMo obecne było również na Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz ze swoimi komiksami, książkami i mediatecznym zinem „Małe załamki na sercu”. W 2023 roku Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji O!PLA po raz kolejny zagościł w Bibliotece Miejskiej. Pokazy dziecięcej edycji Festiwalu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS odbyły się w Mediatece MeMo. Konkurs dziecięcy podzielony został na trzy kategorie: przedszkolną, wczesnoszkolną retrospektywną, szkolną „Emp@tia” 12 +. Ale to nie wszystko! Podobnie jak w ubiegłym latach mieliśmy przyjemność partnerowania Festiwalowi Kamera Akcja i tym samym 2. edycji akcji Home Movie Days. Biblioteka Miejska nawiązała również współpracę z Domem Literatury. Rozpoczęto realizację projektu TWARZE LITERATURY Łódzka Galeria Graffiti. Inicjatywa ma na celu promowanie wybitnych polskich autorek i autorów.  Portrety twórców ozdobią ściany łódzkich budynków. Pierwszymi twarzami akcji zostali Andrzej Stasiuk i Manuela Gretkowska, których gościliśmy w Bibliotece Wolność. 

Ale znanych i cenionych nazwisk w tym roku pojawiło się znacznie więcej. W tym roku w bibliotece mieliśmy przyjemność przeprowadzić wiele fascynujących spotkań autorskich. Projekt „Spotkania autorskie w TRAFie” realizowany ze środków przyznanych z Budżetu Obywatelskiego pozwolił nam gościć znane, cenione nazwiska: Tomasza Patorę, Michała Witkowskiego, Andrzeja Barta, Natalię Fiedorczuk, Weronikę Gogolę, Adama Widerskiego, czy Macieja Roberta. Wydarzenia realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Łodzi miały również miejsce w filii 49 pod hasłem „Biblioteka pełna EMOCJI. W Bibliotece Otwartej pojawił się m.in. dr Nerwica – autor poradnika „Jak żyć z lękiem, Agnieszka Jucewicz autorka książki „Czasem czuję mocniej”, Magdalena Kuszewska, która napisała "Gładko", Magdalena Korczyk – ekspertka od emocji, Joanna Flis znana dzięki książce „Co ze mną nie tak?”. W 2023 roku gośćmi w naszych filiach byli także m.in. Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Szczygieł, Michał Koterski, Katarzyna Puzyńska, Mira Marcinów, Adam Bielecki, czy zagraniczni pisarze tacy jak Kawaguchi Toshikazu, czy chociażby Serhijem Żadanem.

Możemy się również pochwalić, że wśród tegorocznych laureatów nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, znalazła się nasza koleżanka Anna Kowal, kierowniczka Mediateki MEMO.

Dziękujemy także za Wasze zaangażowanie, za częste odwiedziny i aktywne uczestnictwo w wydarzeniach biblioteki, ale także szczególnie jesteśmy wdzięczni za głosy oddane na nasz projekt w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wygraliśmy 1 255 000 złotych, co pozwoli w przyszłym roku Bibliotece Miejskiej w Łodzi na zakup nowości wydawniczych i bezpłatnych kodów dostępu do audiobooków i ebooków.

Powrót