"Porozmawiajmy o bibliotekach" - podsumowanie konferencji

25/10/2023

W dniach 19-20 października w Mediatece MEMO odbyła się Konferencja "Porozmawiajmy o Bibliotekach. Praktyczne aspekty zarządzania strategicznego w bibliotekach. Zarządzanie zmianą".

Wydarzenie  organizowane wraz Biblioteką Narodową to pierwsze z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bibliotekach”, poświęconych działalności bibliotek publicznych.

Na dwudniowej konferencji odbywającej się w Łodzi poruszyliśmy wiele zagadnień, ważnych dla branży bibliotekarskiej. Mówiliśmy o zarządzaniu bibliotekami publicznymi, rynku pracy i nowych kadrach. Przyjrzeliśmy się, jak zmieniają się biblioteki i jaka jest ich pozycja na rynku usług. Dokonaliśmy analizy i wymiany doświadczeń w funkcjonowaniu dzisiejszych bibliotek oraz przyjrzeliśmy się trendom europejskim i światowym.

Podczas konferencji poruszyliśmy następujące tematy:

Zarządzanie i rola małej, średniej i dużej biblioteki publicznej

Rynek pracy (zatrudnienie w bibliotece - nowa kadra)

Źródła zmian w bibliotekach

Case study - studium przypadku zarządzania filią

Pozycja biblioteki na rynku usług.

Biblioteki na świecie

Konferencja dla kadry zarządzającej, z udziałem dyrektorek, dyrektorów oraz kierowników bibliotek poświęcona była głównie aspektom zarządzania strategicznego bibliotekami w dobie zmian zachodzących na rynku usług kultury. Zarządzanie zmianą w bibliotekach było myślą przewodnią konferencji.

Dzisiejsze biblioteki, to zdecydowanie nie tylko „wypożyczalnie książek”. Niezależnie czy znajdują się w dużych, średnich czy małych miastach ich oferta wybiega znacznie dalej niż udostępnianie literatury, stały się miejscami aktywności społecznej, oferującymi szeroka ofertę usług. Rozmawialiśmy o tym, jak zarządzać nowoczesnymi bibliotekami, jak reagować szybko i elastycznie na zachodzące zmiany.

Zmiana jest nieuchronna w patrzeniu na przyszłość bibliotek i stawia przed nimi zupełnie nowe wyzwania aby mogły jej sprostać. Jedną z nich jest zmiana rynku pracy i zmiany kadrowe w bibliotekach. W bibliotekach pracują specjaliści różnych dziedzin. Wprowadzając świeży powiew, inne spojrzenie na pracę, poprzez pryzmat swojego wyksztalcenia, zainteresowań, pasji.

Odpowiedzieliśmy sobie także na pytanie ”Czy biblioteka powinna być płatna?” Wszyscy zgodziliśmy się, że idea biblioteki publicznej jako instytucji szeroko dostępnej i bezpłatne udostępnianie zbiorów dla każdego nie podlega dyskusji. Jednocześnie nie ma wątpliwości, że nowoczesne biblioteki, stały się pełnoprawnymi podmiotami rynku usług społecznymi i część ich oferty może zostać skomercjalizowana. Dyskutowaliśmy wraz z uczestnikami wokół katalogu usług płatnych i bezpłatnych w bibliotekach. Taka komercjalizacja to korzyść zarówno dla bibliotek, jak i dla odbiorców ich usług.

 Konferencja była doskonałą przestrzenią do networkingu, sieciowania i wymiany doświadczeń. Padło wiele interesujących i inspirujących przykładów realizacji bibliotecznych projektów. Mogliśmy przyjrzeć się także zaprezentowanym przykładom funkcjonowania bibliotek zagranicznych, przywiezionym z wyjazdów studyjnych i szkoleń.

Wymiana doświadczeń i tocząca się dyskusja pokazały, że w różnych filiach, w różnych częściach Polski te zmiany już są wprowadzane z sukcesami. Wzrasta także wpływ i rola bibliotek na rozwój kultury miast i gmin. W tej przestrzeni ważna jest świadomość i dobra współpraca z organizatorem.

Konferencja, to pierwsze takie spotkanie, w gronie osób zarządzających bibliotekami. Stało się doskonałą przestrzenią do porozmawiania o bibliotekach, w aspekcie ich rozwoju i strategicznego zarządzania zachodzącymi zmianami. Podczas odbywających się na konferencji paneli dyskusyjnych pojawiło się wiele obszarów, które podejmiemy w przyszłych edycjach konferencji „Porozmawiajmy o bibliotekach”

 

PARTNERZY KONFERENCJI

Biblioteka Elbląska  im. C. Norwida

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy im. dr Witolda Bełzy

Biblioteka Raczyńskich

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Biblioteka Kraków

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego  we Wrocławi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

  

 

Powrót