Premiera drugiego tomu monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”

16/11/2023

21 listopada zapraszamy na uroczystą premierę drugiego tomu monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, t. 2 (1820-1914).

Drugi tom publikacji poświęcony jest dziejom Łodzi w latach 1820–1914, a więc czasom, kiedy niewielkie rolnicze miasteczko przekształciło się w wielki przemysłowy ośrodek miejski. Można w nim odnaleźć także informacje o przeszłości podłódzkich wsi, obecnie dzielnic miasta, w których wówczas zamieszkiwały dziesiątki tysięcy ludzi.

Historia Łodzi przemysłowej cieszyła się od lat największym zainteresowaniem badaczy, dlatego Autorzy stanęli przed trudnym zadaniem innego, nowatorskiego jej ujęcia. Porządkują zatem dotychczasowe ustalenia, ale również odkrywają przed Czytelnikiem nowe fakty. To książka o Łodzi, która stała się „ziemią obiecaną".

Premierze publikacji towarzyszyć będzie wystawa „Łódź zajmuje mnie i porywa...". Obraz miasta na przełomie XIX i XX wieku w zbiorach Biblioteki UŁ. Po wernisażu wystawy zapraszamy na konferencję i spotkanie z autorami pod wspólnym hasłem: „Kariera miasta Łodzi. Od rolniczego miasteczka do wielkoprzemysłowej metropolii (1820-1914)".

Spotkanie odbędzie się 21 listopada br. o godz. 17.00 w holu starego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (dawne frontowe wejście do budynku), przy ul. Jana Matejki 32 w Łodzi.

Program:

17.00-17.30 | Wernisaż wystawy „Łódź zajmuje mnie i porywa...". Obraz miasta na przełomie XIX i XX wieku w zbiorach Biblioteki UŁ

17.30-20.00 | Spotkanie z autorami:

Prof. dr hab. Jarosław Kita (moderator spotkania)

Prof. dr hab. Wiesław Puś – Kształtowanie się nowoczesnej i wielokulturowej społeczności miasta.

Dr hab. Kamil Śmiechowski – Na czym polega fenomen Łodzi przemysłowej?

Dr hab. Marta Sikorska, prof. UŁ – Nie tylko robotnice – kobiety w XIX-wiecznej Łodzi.

Dr hab. Joanna Sosnowska, prof. UŁ – „...łodzianie bogaci nie skąpią grosza, gdy ofiarą łzę ubogiemu otrzeć mogą" – dobroczynność i filantropia w Łodzi przemysłowej.

Dr hab. Piotr Gryglewski, prof. UŁ – Od miasteczka do aglomeracji – różnorodność architektoniczna industrialnej Łodzi i jej przedmieść.

Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” została wydana wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego z okazji 600-lecia Łodzi.