Senioralia 2024

09/05/2024

W sobotę, 11 maja uroczystą Inauguracją w Manufakturze rozpoczynają się X Łódzkie Senioralia. Biblioteka Miejska w Łodzi w tym roku również uczestniczy w imprezie. Zaplanowaliśmy szereg wydarzeń dla seniorów. Podczas inauguracji czekają na Was quizy z nagrodami, gry pamięciowe, rebusy i krzyżówki architektoniczne.

Zapraszamy w sobotę, w godzinach 10.00-18.00, na Rynek Manufaktury.

A w dniach 12-24 maja zapraszamy do naszych filii na wydarzenia zaplanowane w ramach Senioraliów.

13 maja, poniedziałek

Godz. 10:00

Prelekcja „Indianie Ameryki Północnej” ukazuje życie codzienne, kulturę i zwyczaje od czasów pojawienia się Indian w Nowym Świecie aż do współczesności.

15 maja, środa

Biblioteka Ferment, ul. Wróblewskiego 67

Godz. 11:00

Warsztaty arteteraoeutyczne„Słowa-od-nowa” – warsztaty tworzenia kolaży słownych, podczas których zajmiemy się recyklingiem, czyli powtórnym wykorzystaniem oraz przeróbką słów i zdań powycinanych z czasopism.

Godz. 13:30

Spotkanie warsztatowe z bioenergoterapeutą Jarosławem Warchockim i Marzeną Andrzejewską-Warchocką, którzy wyjaśnią, jak należy ćwiczyć jogę palców, by polepszyć samopoczucie i poprawić stan zdrowia. Mudry to starożytne gesty rąk inaczej joga dłoni.

Godz. 17:00

Prelekcja „Siesta i fiesta, czyli o kulturze Hiszpanii” prowadzona przez Patrycję Skrzypczak, lektorkę języka hiszpańskiego. Na prelekcji opowie o różnorodnej kulturze i folklorze Hiszpanii, ale z tej mniej znanej strony.

16 maja, czwartek

Godz. 17:00

Spotkanie „Łódź o Reymoncie, Reymont o Łodzi”, które poprowadzi Aleksandra Libich, przewodnik miejski oraz członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ziemia obiecana. Dowiemy się również o tym, jak ubierano się na przełomie XIX oraz XX w.

Godz. 10:00

Arabeska, makatka czy frywolitka? Haft łowicki, kaszubski a może Richelieu. Zapraszamy na prezentację prac doświadczonej hafciarki i opowieści, jak te cuda spod igły powstają.

Godz. 13:30

Koncert „Wiosna w rytmach i rymach” Jadwigi Raczyńskiej przeplatany jej autorskimi limerykami. Będzie radośnie, klimatycznie i lirycznie.

Biblioteka Inspiracja, ul. Natalii 4, Blok 308

Godz. 15:30

Koncert zespołu „Retro” pt. „Co bez miłości wart jest świat”.

Godz. 17:00

Zapraszamy na Riwierę Turecką do najpopularniejszego kurortu w tym rejonie – Alanyi. Wraz z Panią Anią, prawdziwą podróżniczą duszą, przeniesiemy się do miasta pełnego kolorowych przypraw, barwnych strojów, a także na najsłynniejszą plażę w mieście, plażę Kleopatry.

Biblioteka Tatarak ul. Turoszowska 9a

Godz. 17:00

Prelekcja „Maria Kwaśniewska – kobieta na medal” Stanisława Średzińskiego. Maria Kwaśniewska – łodzianka, sportsmenka ŁKS-u, medalistka olimpijska 1936 r., obrończyni Warszawy, walcząca o powstańców w obozie pruszkowskim. Pierwsze trzy osoby, które przyjdą na prelekcje, otrzymają książkę o Marii Kwaśniewskiej autorstwa Stanisława Średzińskiego.

20 maja, poniedziałek

Godz. 17:00

Warsztaty arteterapeutyczne polegają na stworzeniu własnej opowieści fotograficzno-słowno-plastycznej. Zajęcia odbywają się częściowo na powietrzu i częściowo w sali biblioteki. Uczestnicy angażują się w działania twórcze, kreatywne, rozwijające wyobraźnię.

21 maja, wtorek

Godz. 10:00

Prelekcja pt. „Nie wierz w nic, co napisane i powiedziane, tak naprawdę wierz tylko w siebie” przybliża życie i twórczość Beaty Tyszkiewicz.

Godz. 17:00

Prelekcję „Apiterapia – moc produktów pszczelich” poprowadzi Przemysław Stupnowicz, ceniony naturopata i fizjoterapeuta. Uczestnicy wysłuchają wykładu, na którym poznają terapeutyczne zastosowanie produktów pszczelich.

22 maja, środa

Biblioteka Ferment, ul. Wróblewskiego 67

Godz. 11:00

Minimum teorii, bardzo dużo treningu. Podczas warsztatów trochę pogłówkujemy i pogimnastykujemy nasze mózgi. Przekonacie się, że zapamiętywanie nie jest wcale takie trudne.

Filia nr 69, zbiórka na pl. Wolności przy pomniku Kościuszki

Godz. 14:00

Spacer po starych/nowych miejscach naszego miasta. Przejdziemy ul. Nowomiejską do Starego Rynku (w nowej odsłonie) i zakończymy spacer w Parku Staromiejskim zwanym „Parkiem Śledzia”.

23 maja, czwartek

Godz. 10:00

Spotkanie z Simoną Kossak to podróż śladami jej pracy i niezwykłego spojrzenia na otaczający ją świat pradawnej Puszczy Białowieskiej. Spotkanie uzupełnią zdjęcia Sławomira Jakuba Szlukiera, łodzianina o podlaskiej duszy.

Godz. 13:30

Koncert muzyki ludowej, turystycznej i biesiadnej „Seniorzy Kochajmy się” w wykonaniu Elżbiety Ciępki i Sławomira Janeckiego, reprezentujących Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach.

Biblioteka Inspiracja, ul. Natalii 4, Blok 308

Godz. 16:30

Filmowe popołudnie w Bibliotece Inspiracja „Zezowate szczęście” w reżyserii Andrzeja Munka. W roli głównej legendarny Bogumił Kobiela. Po seansie odbędzie się dyskusja o filmie.

Godz. 17:00

Zapraszamy na spotkanie „Scheiblerowie – Herbstowie, Grohmanowie”. Zapraszamy do wysłuchania historii o dwóch łódzkich rodach fabrykanckich i ich wzajemnych powiązaniach, które doprowadziły do związania rodzin węzłami małżeńskimi oraz fuzji zakładów i powstania największej w Europie firmy włókienniczej.