Spotkanie autorskie z Serhijem Żadanem

12/06/2023

17 czerwca gościem Mediateki MeMo będzie Serhij Żadan, jedna z ikon ukraińskiej kultury, pisarz, poeta, muzyk i performer, dramaturg, tłumacz literatury, uznany za głos ostatniego pokolenia ZSRR, które mierzy się z jego zatrutą przeszłością już w niepodległej Ukrainie. Spotkanie zacznie się o godz. 18 i będzie mu towarzyszyć zbiórka charytatywna organizowana przez fundacją Ukrainian Center, założoną przez Ukrainki i Ukraińców mieszkających w Łodzi.

Serhij Żadan jest jednym z pisarzy ukraińskich najczęściej przekładanych na inne języki oraz nagradzanych. Jego twórczość, obejmująca prozę, poezję, muzykę, oraz jego postawa obywatelska – zaangażowanie w pomoc mieszkańcom ostrzeliwanego Charkowa – sprowokowała w minionym roku Komitet Nauk o Literaturze PAN do zgłoszenia jego kandydatury do Nagrody Nobla.

Jak ludzie kultury pracują na zwycięstwo Ukrainy? Jak literatura dźwiga doświadczenie tego, co się dzieje w Ukranie? Jak pisać po Buczy? Jak zmienia to język poezji („Jak na razie za dużo jest w nim bólu. Ale całkowicie wystarczająco gniewu. I co najważniejsze – wystarczająco wiary i miłości” pisał niedawno Żadan)? Jak opowiadać światu siebie i jak to robi Ukraina?

Z Serhijem Żadanem porozmawia o tym Maciej Robert, dyrektor Domu Literatury.

Wstęp na spotkanie jest wolny!

ZBIÓRKA CHARYTATYWNA

W dniu spotkania z nim odbędzie się zbiórka charytatywna na pomoc dotkniętym skutkami trwającej wojny przeciw Ukrainie. Przeprowadzi ją działająca w Łodzi fundacja Ukrainian Center. Cel został ustalony z pisarzem. Fundację wspierać będą wolontariusze – ważne postaci życia publicznego, twórcy, sportowcy, muzycy, animatorzy życia kulturalnego.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Spotkanie z Serhijem Żadanem poprzedzą literackie i eksperckie suporty i bonusy, a książki Żadana będziecie napotykać w wielu miejscach miasta – w kooperacji z naszymi partnerami.

W czerwcu w śródmiejskich filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi eksponowane będą książki prozatorskie i poetyckie Serhija Żadana oraz przekłady literatury ukraińskiej na język polski.

1 czerwca ruszyły Żadanowe Dyskusyjne Kluby Książki. 15 czerwca w Bibliotece Wolność o powieści „Depeche mode”.

16 czerwca także w Bibliotece Wolność, odbędzie się panel ekspercki „O Ukrainie i Europie Wschodniej w czasach rosyjskiej inwazji”.

Partnerzy wydarzenia:

Miasto Łódź, Wydawnictwo Czarne, Fundacja Ukrainian Center, DoubleTree by Hilton Hotel Łódź, Łódzka Organizacja Turystyczna, Teatr Nowym im. K. Dejmka, Dom Literatury w Łodzi, Księgarnia Do Dzieła, Księgarnia Stompel, Księgarnia PWN, Księgarnia Ossolineum

Partnerzy medialni: Miej Miejsce, Kultura Enter