TOUR PO BIBLIOTEKACH #7

19/06/2023

Rozpoczynamy prezentację drugiej połowy cyklu #Tour po bibliotekach.

Przypominamy, że cykl jest regularnie prezentowany na naszym Facebooku. Zachęcamy do śledzenia go, zostawiania polubień i komentarzy dla Waszych ulubionych bibliotek.

Nasza kolejna prezentowana filia znajduje się w dość nieoczywistym miejscu - tuż przy przystanku kolejowym. Filia nr 54 przy ul Szaniawskiego, to najbardziej wysunięta na wschód biblioteka w Łodzi, znajduje się na osiedlu Andrzejów, graniczącym z Andrespolem.

Filia proponuje kreatywne zajęcia dla czytelników, sami też stworzyli niesamowite dekoracje do kącika dla dzieci, widoczne na zdjęciach.

Biblioteka jest bardzo wspierana przez lokalną społeczność, czego dowodem są liczne głosy w Budżetach Obywatelskich. Dzięki temu na czytelników czeka duży wybór książek i audiobooków.

Dla seniorów, którym trudno jest dostać się do biblioteki, oferowana jest możliwość dowozu książek do domu.

Na Lumumbowie, na osiedlu akademickim Uniwersytetu Łódzkiego działa nasza filia 42.

Mimo swojej lokalizacji blisko UŁ, biblioteka jest dla wszystkich, nie tylko studentów!

Dzięki głosom czytelników oddawanych w ramach Budżetu Obywatelskiego, corocznie kupowanych jest coraz więcej nowości.

Co miesiąc odbywają się spotkania łódzkich poetów związanych z Grupą Literacką "Centauro". Przy muzycznym akompaniamencie prezentowana jest twórczość młodych i początkujących twórców.

Można obejrzeć tu duże wystawy plastyczne, ostatnio - związane z wojną w Ukrainie, czy twórczością Wisławy Szymborskiej.

Biblioteka Odyseja to miejsce, w którym podróże nabierają nowego znaczenia.

Filia specjalizuje się w tematyce podróżniczej, która ewoluowała od dosłownego odkrywania geograficznych miejsc do bardziej metaforycznej podróży w głąb siebie, a także podróżach w czasie.

Profil filii jest bardzo widoczny w wydarzeniach, których jest naprawdę dużo! Regularnie odbywają się spotkania z podróżnikami. Warsztaty relaksacyjne, na zdrowy kręgosłup, joga czy tai chi to propozycje dla tych, którzy chcą zadbać o ciało i umysł.

Dla czytelników dostępne jest duże, zielone patio, które w ciepłe dni pełni funkcje czytelni letniej. Odbywały się również ciekawe wydarzenia na scenie, jak np. występy iluzjonisty czy teatrzyk

Jeśli interesuje Was literatura związana z naszym miastem, to zapraszamy do filii nr 6 przy ul. Marynarskiej. Biblioteka posiada ogromną kolekcję książek poświęconych Łodzi - historii, architekturze, kulturze i wielu innych fascynujących aspektach. Ponadto, możecie natrafić na wiele wyjątkowych, trudno dostępnych publikacji.

Lokalizacja filii sprawia, że bliski jej jest temat Bałut, co widać w organizowanych wydarzeniach - między innymi możecie obejrzeć wystawy prac Łukasza z Bałut, które pozwolą Wam poznać tę dzielnicę.

W bibliotece przy Marynarskiej znajdziecie też bogaty wybór książek dla dzieci. Na najmłodszych czytelników czekają ciekawe opowieści i fascynujące przygody.

Filia 55 przy ulicy Wilczej, to osiedlowa, rodzinna biblioteka, jedyna nasza filia w tej okolicy.

Organizowane są tutaj cykliczne zajęcia dla szkół i przedszkoli, a w przestronnej przestrzeni dedykowanej dzieciom znajduje się bogaty wybór książek i gier.

To też przyjazne miejsce dla dorosłych i młodzieży, którzy również chętnie odwiedzają tę bibliotekę.