W 12 miesięcy dookoła świata - wyzwanie czytelnicze

04/01/2021

W katalogu Biblioteki Miejskiej w Łodzi znajduje się ogrom doskonałych książek, docenianych i nagradzanych na całym świecie. Aby zachęcić Was do sięgnięcia po nie, zorganizowaliśmy roczne wyzwanie czytelnicze. Zachęcamy do tymczasowego wyjścia z własnej czytelniczej strefy komfortu, odpuszczenia swoim ulubionym autorom i wyruszenia z nami w czytelniczą podróż dookoła świata. Warto!

Styczeń, luty – literatura afrykańska

Zimą zapraszamy Was w głąb Czarnego Lądu na spotkanie z bardzo oryginalną i różnorodną literaturą afrykańską. Szczególnej uwadze polecamy Wam prozę kongijskiego pisarza, Alaina Mabanckou, autora przewrotnej, pełnej  (nie tylko czarnego) humoru powiastki filozoficznej „Zwierzenia jeżozwierza”; reportaż kenijskiego pisarza i dziennikarza, Kennetha Binyavanga Wainaina, „Kiedyś o tym miejscu napiszę. Wspomnienia”; powieść o przygodach angolskiego detektywa „Tajny agent Jamie Bunda” autorstwa Pepeteli; klasykę literatury pięknej w wykonaniu noblisty z RPA, Johna Maxwella Coetzeego. Młodszym czytelnikom polecamy zajmującą i pięknie ilustrowaną „Czarownicę Nangę. Baśnie afrykańskie” Kama Sywora Kamandy.

Po więcej czytelniczych inspiracji zapraszamy na blog afroczytelnia.blogspot.com

Marzec, kwiecień – literatura północnoamerykańska

Wczesną wiosną zapraszamy do inspirującej i kwitnącej literacko Ameryki Północnej. Literatura amerykańska to obecnie najbardziej oddziałująca i najbardziej progresywna z literatur. Dlatego zachęcamy w szczególności do sięgania po dzieła najnowsze – Davida Vanna, Jonathana Franzena, J.D. Vance’a, Michaela Chabona, Bena Fountaina, Flanney O’Connor. Fanom klasyki polecamy z kolei poezje Emily Dickinson, wciąż aktualne dramaty Arthura Millera, koszmar bibliotekarza, czyli „Fahrenheit 451” Raya Bradbury’ego – rzecz o masowym, systemowym paleniu książek. Na młodszych czytelników czekają w filiach serie Brandona Mulla.

Zwolennikom literatury faktu polecamy doskonałą serię „Amerykańską” Wydawnictwa Czarne.

Maj, Czerwiec – literatura azjatycka

Zbliżamy się do połowy roku, a więc również do połowy wyzwania! Idzie Wam świetnie! Jeszcze tylko spotkanie z najbardziej egzotyczną dla Europejczyka, literaturą azjatycką i będzie już z przysłowiowej „górki”.

Aby odwrócić nieco perspektywę polecamy na początek doskonałą książkę Arundhati Roy „Bóg rzeczy małych” oraz baśniową „Hakawati” Rabih Alameddine. Miłośników prozy bardziej realistycznej zachęcamy do sięgnięcia po książki Khaleda Hosseiniego. Nie zapominajmy również o żelaznym kandydacie do Nagrody Nobla – o Harukim Murakamim. Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej z jego książek, to teraz jest ku temu doskonała okazja!

Fani powieści graficznych i komiksów powinni sięgnąć po „Persepolis” Marjane Satrapi.

Lipiec, sierpień – literatura europejska

Wakacje to doskonały czas na relaks! Dlatego do wyboru macie całe bogactwo literatury europejskiej! Pełna dowolność! Odpoczywajcie i cieszcie się lekturą! Z tyłu głowy miejcie jednak pana Dostojewskiego, Manna, Balzaka i Joyce’a! „Ulisses”, „Biesy” i „Czarodziejska Góra” same się nie przeczytają! ;)

Wrzesień, październik – literatura Australii i Oceanii

Na koniec roku przenosimy się na południową półkulę. Choć geograficznie odległa, literatura Australii i Oceanii nie jest wcale taka obca, a reprezentują ją choćby słynna „Mary Poppins” Pameli Lyndon Travers czy „Złodziejka książek” Markusa Zusaka., a także głośne „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa i „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty.  Jest jeszcze doskonały prozaik, Richard Flanagan oraz filozof, Peter Singer. Kontynent mały, a wybór przeogromny!

Najmłodszym czytelnikom polecamy w szczególności przezabawną serię o wielopiętrowym domku na drzewie autorstwa Andy Griffithsa.

Listopad, grudzień – literatura południowoamerykańska

Literatura iberoamerykańska należy do jednej z najpopularniejszych na świecie. W połowie ubiegłego stulecia literatura Ameryki Łacińskiej, wcześniej niemal zupełnie nieobecna, wdarła się na księgarskie półki i literackie salony w skali ani wcześniej, ani później niespotykanej. Twórczości takich pisarzy jak Mario Vargas Llosa, Gabriel Garcia Marquez, Julio Cortazar, Jorge Luis Borges, Carlos Fuentes czy Isabel Allende, nie wypada nie znać. Szczególnej uwadze polecamy książki pisarek o polskich korzeniach – Eleny Poniatowskiej i Ariany Harwicz.

Dla pragnących zgłębiać skomplikowane mechanizmy rządzące światem polecamy reportaż totalny, jedną z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat - „Głód” Martina Caparrosa.

 

Regulamin-Wyzwania-Czytelniczego-2021.pdf

KARTA_wyzwanie-czytelnicze.pdf

Plik Word do pobrania: Karta-wyzwanie-czytelnicze.docx

 

Powrót