"Wokół zbrodni: fakty i fikcje"

17/10/2023

Zbrodnia – odwieczny motyw literacki. Dziś fascynuje nie tylko pisarzy, ale też filmowców, blogerów czy twórców podcastów. Zainteresowanie kryminałem już dawno wykroczyło poza ramy literatury.

Na przeciw tym fascynacjom wychodzi projekt z "Wokół zbrodni: fakty i fikcje" realizowany w Mediatece MEMO.

Będzie to cykl spotkań w formie paneli dyskusyjnych z pisarzami, twórcami internetowymi a także ekspertami w dziedzinach pokrewnych kryminologii, jak również pokazy filmów z elementem dyskusji.

Mamy także propozycje dla młodszych czytelników. Terenową grę detektywistyczną, warsztaty literackie – pisanie własnej historii kryminalnej pt. Złodziej w bibliotece, a także warsztaty z technik kryminalistycznych, w tym z pobierania odcisków palców.

Najmłodszych zapraszamy na warsztaty techniki budowania lego logos, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki myślenia filozoficznego. Dzieci zostaną poproszone o budowle w tematyce dobra i zła, a na zakończenie warsztatu planowany jest konkurs.

Będzie można zapoznać się także z planszówkami o tematyce kryminalnej śledczej oraz zagrać w gry kryminalne na komputerze lub konsoli.

Harmonogram wydarzeń:

Panele dyskusyjne:

21 października: „Wyśmiać zło” Jacek Galiński i Alek Rogoziński
04 listopada: „Dlaczego fascynuje nas zło?” Justyna Kopińska i Karolina Anna
12 listopada: „Fiction vs non-fiction?” Katarzyna Puzyńska i Olga Herring

Prelekcje ze specjalistami:

08 listopada: Marek Bogusz – technik kryminalistyki
17 listopada: Marek Michalski – spotkanie z entomologiem sądowym
25 listopada: Dominika Lichańska – „Kryminalistyka i genetyka – czy nowe technologie to nadzieje śledczych?”
29 listopada: Marek Bogusz – prelekcja na temat technik kryminalistycznych
30 listopada: Bogdan Lach – o zawodzie profilera

Warsztaty:

27 października: Warsztaty kreatywnego pisania kryminałów z Adamem Widerskim (12+)
27 października: Warsztaty Lego Logos (12+)
5 listopada: Pokaz technik kryminalistycznych dla dzieci (12+)

Poza tym:
Seanse filmowe, gra terenowa, pub quiz, turnieje kryminalnych gier planszowych

___________________________________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy promocji kultury. Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi