Wolność do kwadratu

08/09/2022

Biblioteka Miejska w Łodzi oraz Biblioteka Wolność pod patronatem Liberte! zaprasza na WOLNOŚĆ DO KWADRATU

“Wolność do kwadratu” to cykl trzech spotkań autorskich, poruszających ważne i aktualne kwestie społeczne, obywatelskie i kulturowe. To przestrzeń otwartej dyskusji i głębokiego namysłu nad wolnością jako wartością fundamentalną, łączącą różne środowiska i światopoglądy.

Inicjatywa “Wolność do kwadratu” to wynik kooperacji łódzkich środowisk wolnościowych, skupionych wokół Biblioteki Wolność oraz fundacji Liberte! Biblioteka Miejska w Łodzi dołączyła do grona partnerów idei Igrzysk Wolności. Owocem współpracy są trzy spotkania z wybitnymi intelektualistami, którzy zarówno swoją postawą, jak i pracą twórczą pokazują, że lepszy świat jest możliwy.

W projekcie udział wezmą:

Agata Twardoch - architektka i urbanistka, wykładowczyni, autorka książki “Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta?”. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Melnyk (Fundacja Liberte!)

Spotkanie odbędzie się 8 września 2022r., godz. 17.00

Kacper Pobłocki - doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek “Kapitalizm, Historia krótkiego trwania” oraz głośnego, nominowanego to tegorocznej Nagrody Nike “Chamstwa”. Opublikował także wiele artykułów i opracowań z zakresu antropologii i socjologii miasta. W latach 2009–2014 wspomagał powstawanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator merytoryczny pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich.

Spotkanie poprowadzi Marta Madejska

Spotkanie odbędzie się 22 września 2022r., godz. 17.00

Adam Bodnar - prawnik, były Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor i dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, profesor wizytujący na Uniwersytecie w Kolonii; członek rad doradczych International IDEA, Liberties, World Organization Against Torture i World Justice Project; doradca organizacji krajowych, w tym Tour de Konstytucja; publicysta i autor książek, m.in. wydanej ostatnio “Nigdy nie odpuszczę. Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem”.

Spotkanie poprowadzi Rafał Jaśkowski (Fundacja Liberte!).

Spotkanie odbędzie się 2 października 2022r., godz. 12.00

Spotkania odbędą się w Bibliotece Wolność. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. W trakcie każdego ze spotkań wśród publiczności rozlosowane będą 2 karnety na tegoroczne Igrzyska Wolności.