Wyzwanie czytelnicze

27/06/2021

Wakacje w pełni, więc rzucamy Wam kolejne wyzwanie czytelnicze. W lipcu i sierpniu odpoczywamy. Nie będziemy pakować walizek na dalekie wojaże po odległych kontynentach – sięgamy po pozycje z naszego kręgu kulturowego.

Czas oblężenia na tomiszcza „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda minął, więc zachęcamy Was do sięgnięcia po autobiograficzną powieść Norwega, która przeprowadzi Was przez różne etapy – także Waszego - życia i wywoła z pewnością cały wachlarz emocji. Przypomnicie sobie, czym m.in. jest zakochanie, miłość, radość, ale i strach, obrzydzenie, złość, czy bezsilność.
Jeżeli jednak wielkoformatowość powyższego przedsięwzięcia literackiego Was przytłoczy, sięgnijcie po króciutką i szaloną opowiastkę Raymonda Queneau „Zazi w metrze”. Jedenastoletnia Zazi zaskoczy Was swoimi rezolutnymi i prowokującymi wypowiedziami i zabierze na przejażdżkę językowym rollercosterem.
Pozostając w tematyce odważnych bohaterek, dzieciaki (ale Wy dorośli też się nie oderwiecie od lektury) pośmieją się przy wszystkich czterech tomach opowieści o Hedwidze autorstwa Fridy Nillson, która marzy o koniu, a dostaje osła. Siedmiolatka ma niezwykłą umiejętność wpadania w tarapaty i tworzenia wokół nich zabawnych historii.
A jeżeli wolicie męskiego bohatera, niech to będzie bohater książki Rafała Witka „Michał i 38”, który brawurowo pokonuje swoją nieśmiałość, zapisując się do chóru wraz z – nomen omen – 38 innymi koleżankami. Nielukrowane dialogi Michała ze starszą siostrą Marianną są na wagę złota. Więcej o wyzwaniu czytelniczym poczytacie tutaj https://www.biblioteka.lodz.pl/aktualnosci/w-12-miesiecy-dookola-swiata-wyzwanie-czytelnicze
Znajdziecie tam też kartę, którą możecie wydrukować i zapełniać swoimi ulubionymi lekturami przez cały rok!