"Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami"

14/06/2022

Spotkanie z autorem Bartoszem Jakubowskim

Rok po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, PKP Polskie Linie Kolejowe zleciły kontrolę, która wskazała m.in. na nieprawidłowości w przeprowadzeniu inwestycji na tej linii. Na nieprecyzyjne procedury i lekceważące podejście do szkolenia pracowników wskazał z kolei raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. W toku śledztwa wskazywano na dziesiątki systemowych błędów i nieprawidłowości ale skazani zostali tylko dyżurni pełniący wówczas służbę.

Bartosz Jakubowski w przejmujący sposób opisał całość czynników i zdarzeń, które doprowadziły do katastrofy, a także proces szukania winnych. Ujawnia dotąd nieopisywane okoliczności, sytuacje, zdarzenia i dokumenty. Autor jako jedyna osoba postronna otrzymał dostęp do akt sprawy sądowej i postępowania prokuratorskiego w sprawie tej największą katastrofy kolejowa w Polsce w XXI wieku. Tragedii, która dotąd nie doczekała się solidnego opisania.

Bartosz Jakubowski - prowadzący podcast "Węzeł przesiadkowy" i koordynator zespołu ekspertów ds. transportu w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Z wykształcenia ekonomista. Autor komentarzy i analiz z zakresu wykluczenia komunikacyjnego i polityki transportowej.

Spotkanie prowadzi Łukasz Kaczyński, redaktor naczelny „Kalejdoskopu Kultury"; dziennikarz, recenzent teatralny i literacki; współpracownik redakcji Więź.pl, pracownik Biblioteki Tuvim.

Spotkanie odbędzie się 15 czerwca o godzinie 17.30 w Bibliotece TUVIM.