Biblioteka dla wszystkich #Moje miejsce

26/10/2023

Przed nami kolejna edycja projektu Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce. W ramach projektu Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w bibliotekach odbędą się działania na rzecz młodzieży z Polski i Ukrainy.

Cele projektu jest wsparcie bibliotek w budowanie oferty biblioteki wielokulturowej.

Zapewni to możliwość wsparcia polskiej i ukraińskiej młodzieży w nauce szkolnej oraz ukraińskiej w nauce języka polskiego, a dalej wsparcie młodzieży w wyborze ścieżki kariery zawodowej w Polsce lub w Ukrainie. We współpracy ze szkołami bibliotekarki/bibliotekarze będą prowadzić warsztaty z metod efektywnego uczenia się. Odbędą się kursy języka polskiego dla obcokrajowców. Specjaliści pomogą młodzieży przygotować się do egzaminów na zakończenie szkoły, a doradcy zawodowi pomogą im zaprojektować dalsze ścieżki rozwoju

Działania maja na celu wspieranie procesu integracji osób z Ukrainy w polskich społecznościach lokalnych, wsparcie psychospołeczne młodzieży i dorosłych.

W ramach projektu biblioteki będą miały możliwość dostosowania i aranżacyjnej przestrzeni w której będą prowadzone działania. Młodzież wspólnie z bibliotekarkami/bibliotekarzami zaprojektuje i wyposaży wnętrza, w których będzie spędzać czas i rozwijać swoje pasje

Projekt skierowany jest do młodzieży polskiej i ukraińskiej w wieku 14-18 lat (uczniowie, studenci, osoby poza edukacją) w tym uczniowie ostatnich klas szkół średnich/zawodowych, w systemie ukraińskim, klasy 9-11 (bez względu na wiek).

Działania edukacyjne odbywać się będą do marca 2025r. w Bibliotece Rozgrywka, filii nr 22, przy ul.Tomaszewicza oraz w Mediatece Memo.

Na realizację projektu Biblioteka Miejska otrzymała dofinansowanie w wysokości 128 600 zł.