Festiwal pomp i hydrantów, czyli pompujemy kulturę Bałut: rzecz o przedmieściach na kanwie dzielnicy usnuta.

08/07/2023

Łódzkie Bałuty, to dzielnica, która dzięki swej historycznej odrębności od centrum stanowi specyficzną kulturową markę, rozpoznawalną także poza granicami miasta. Pompy i hydranty były dawniej miejscami spotkań ludności miejscowej. Kto sprawował pieczę nad dostępem do wody dzierżył władzę nad pozostałymi mieszkańcami z niej korzystającymi. Tę historyczną rolę miejsca wyznaczonego przez obecność np. miejskiego żurawia planujemy przywrócić do łask, tworząc wokół niego festiwalową opowieść o przedmieściu. Ten 8-miesięczny bałucki festiwal ma stanowić impuls do konsolidacji miejscowej ludności i budowania jeszcze głębszej relacji mieszkańców ze swoją małą ojczyzną. Będzie to opowieść antropologiczno-artystyczną, uwzględniającą rys historyczny miejsc, z naciskiem na współczesne artefakty Bałut.

“Festiwal pomp i hydrantów...” koordynowany jest przez bałucką Bibliotekę Słówka, filię nr 15 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, która już teraz promuje aktywność prospołeczną na terenie Bałut. Jest to inicjatywa złożona z wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym i artystycznym odbywających w różnych lokalizacjach Bałut (z naciskiem na tereny wokół biblioteki). Ich light- motivem jest stworzenie spójnej opowieści na temat przedmieścia jako zjawiska kulturowego, z naciskiem na cechy wyróżnikowe tożsamości Bałuciarza.

Pragniemy aby nasze działania przyczyniły się do stworzenia pozytywnego obrazu „miejscowego lokersa”, który czuje więź ze swoją „dzielnią”, ale jest także otwarty na świat, zastępując tym samym negatywny stereotyp mieszkańca Bałut („Bez kija i noża nie podchodź do Bałuciorza”).

Celem projektu jest aktywizacja i konsolidacja miejscowej ludności poprzez uczestnictwo we wspólnym projekcie, wzmocnienie świadomości lokalnej, tożsamości kulturowej i ciepłego stosunku do swojej „małej ojczyzny”, w oparciu o antropologiczne kategorie miejsca, centrum i peryferii miejskich. Projekt ma obalić stereotypy związane z Bałutami, w oparciu o kreowanie pozytywnej historii przedmieścia oraz zbudować markę przedmieścia poprzez wspólne kreowanie flagi i herbu Bałut, kalendarza bałuckiego i innych gadżetów – artefaktów związanych z miejscem. Poprzez działania projektowe chcemy nawiązać współpracę społeczno- artystyczną między artystami i intelektualistami związanymi z Bałutami, a także poprzez zaproszenie gości aktywnie zaangażowanych w budowę wizerunku warszawskiej Pragi.

Rezultatem projektu ma być zmiana charakteru miejsc, uważanych powszechnie za siedliska społecznych nizin poprzez wprowadzanie w nie elementów tzw. „kultury wysokiej” (np. spektakl, performance), promocja lokalnych twórców związanych z dzielnicą, edukacja kulturalna dzieci i młodzieży, poprzez aktywne uczestnictwo w projekcie (np. wspólne projektowanie herbu i flagi Bałut, warsztat fotograficzny), aktywizacja seniorów Bałut np. poprzez snucie wspólnych opowieści „Z dziejów dzielnicy” oraz przez angażowanie ich w drobne prace przy realizacji projektu.

Celem projektu jest rozwój kultury na Bałutach w oparciu o tożsamość lokalną - ożywienie społeczno-kulturalne, podniesienie jakości przestrzeni publicznej.

W ramach projektu odbędzie się wiele interesujących wydarzeń: panele dyskusyjne o kulturze lokalnej, spacery po Bałutach, spotkania z lokalnymi twórcami, warsztaty: fotograficzny, plastyczne, rękodzielnicze, muzyczne, wystawa fotografii, koncerty, występy lokalnych artystów.

Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

 

 

Powrót