Łódź w barwach biało-czerwonych

12/06/2023

Łódź w barwach biało-czerwonych

Celem projektu jest podniesienie stanu wiedzy o symbolach narodowych Rzeczpospolitej Polskiej, zwiększenie ich obecności w przestrzeni publicznej i w życiu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem historii i symboliki orła białego oraz biało-czerwonych barw. W tym celu zostaną przeprowadzone warsztaty edukacyjno-rękodzielnicze oparte na interakcji i współdziałaniu uczestników. Połączenie takich form warsztatów będzie pretekstem do przyciągnięcia osób mniej zainteresowanych tematem. Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych i społecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Działania poprowadzą doświadczeni specjaliści, a udział w nich będzie bezpłatny. Zadanie to powstało w odpowiedzi na nasilającą się potrzebę wzmacniania osobistego przywiązania obywateli do instytucji niepodległego państwa polskiego. Projekt zostanie przeprowadzony w Bibliotece TRAF, filii nr 71 Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Główną ideą projektu „Łódź w barwach biało-czerwonych” jest w sposób przystępny i kreatywny przybliżyć mieszkańcom symbole narodowe, z uwzględnieniem ich historii, znaczenia i symboliki. Wykorzystane formy pracy pozwolą rozwinąć uczestnikom twórcze, kreatywne myślenie. Inne, bardziej przystępne podejście to tematu zachęca do aktywnego uczestnictwa w projekcie, który ma na celu zwiększyć zainteresowanie historią i znaczeniem symboli narodowych.

Zajęcia zaplanowane są w niekonwencjonalnej formie warsztatów edukacyjno-rękodzielniczych. Forma manualna jest atrakcyjna dla uczestników. Każdy z warsztatów jest podzielony na dwie części: edukacyjną i rękodzielniczą oraz przeplatające się przez nie rozmowy międzypokoleniowe o symbolach narodowych.

W ramach planowanych działań odbędą się warsztaty międzypokoleniowe:

„ Symbole narodowe - flaga, godło, hymn” -  które staną się inspiracją do stworzenia kotylionów, flag i godeł oraz zakładek do książek i skrzyni na skarby narodowe. Powstanie także las w słoiku, który nawiązywać będzie do historii i geografii Polski.

„Powiewa biało-czerwona” - która stanie się twórczą inspiracją do stworzenia biało-czerwonych łapaczy snów, świec i mydeł

„Orzeł Biały” - warsztat o historii, znaczeniu i symbolice godła z wykorzystaniem legendy o orle białym

Na zakończenie projektu odbędzie się „Bal w barwach biało-czerwonych”. Wydarzenie łączące różne formy zajęć, kreatywne zabawy muzyczne i ruchowe, gry oraz quizy związane z Polską i symbolami narodowymi.

Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych – dzieci i młodzieży, dorosłych oraz seniorów z uwzględnieniem osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP"