Od Świtezianki do Szeptuchy

01/01/2021 - 31/12/2022

Mając na uwadze, że rok 2022 został obwołany Rokiem Polskiego Romantyzmu, chcemy wykorzystać zbiór ballad Adama Mickiewicza, który uchodzi za manifest polskiego romantyzmu do ukazania ponadczasowości wartości romantycznych, budujących naszą tożsamość narodową. Chcemy uświadomić odbiorcom literatury, że nurt romantyzmu jest ponadczasowy i odgrywa istotną rolę w tworzeniu polskiej kultury. Wykorzystując spotkania autorskie oraz organizując warsztaty artystyczne dla wszystkich grup wiekowych, chcemy podkreślić, że wartości romantyzmu są wciąż aktualne i obecne w popkulturze.

Projekt wykracza poza standardowe ramy działalności bibliotecznej, w sposób innowacyjny i edukacyjny wykorzystuje temat romantyzmu, łączy go z popularnymi obecnie trendami, tak aby wspomagać twórczy rozwój czytelników.  Ma na celu pokazanie ponadczasowości nurtu romantyzmu oraz ukazanie polskiego romantyzmu jako jednej z ważniejszych epok rozwoju kultury polskiej. Poprzez realizację projektu chcemy zwrócić uwagę na wszechobecność cech romantyzmu w obecnym świecie.

Podczas działań uwspółcześnimy polski romantyzmu na warsztatach wykorzystujących nowe technologie, A uczestnicy przedstawią romantyzm w innowacyjnej i nowoczesnej formie. Zwrócimy również uwagę na obecność we współczesnej literaturze bohatera romantycznego i duchowość słowiańską, która była tak bliska romantykom. W tym celu planujemy zorganizować spotkania autorskie z elementami warsztatowymi, na które zaprosimy autorów
inspirujących się w swej twórczości motywami słowiańskimi.

Zasadnicza część projektu będzie realizowana w dwóch nowoczesnych filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi (Biblioteka Rozgrywka i Biblioteka Gdańska). 

_____________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Powrót