Wokół zbrodni: fakty i fikcje

01/09/2023

Zbrodnia – odwieczny motyw literacki. Dziś fascynuje nie tylko pisarzy, ale też filmowców, blogerów czy twórców podcastów. Biblioteka Miejska z projektem "Wokół zbrodni: fakty i fikcje" wychodzi naprzeciw tym zapotrzebowaniom i oddaje przestrzeń dla nowych zjawisk wokół tego klasycznego tematu.

Zainteresowanie kryminałem już dawno wykroczyło poza ramy literatury. Dziś fenomen opowieści o zbrodni dotyka wielu różnych sfer i mediów. Aby biblioteka mogła spełniać swoją funkcję zachęcania do czytelnictwa, musi odpowiadać na zmieniające się potrzeby odbiorców. Mediateka MeMo, w której realizowany jest projekt, doskonale wpisuje się w tę interdyscyplinarną, otwartą dla wszystkich charakterystykę. Projekt wykorzystuje niezwykłe możliwości, jakie daje przestrzeń tej instytucji.

Projekt "Wokół zbrodni: fakty i fikcje" to cykl spotkań w formie paneli dyskusyjnych z pisarzami, twórcami internetowymi, a także ekspertami w dziedzinach pokrewnych kryminologii, jak również pokazy filmów z elementem dyskusji.

Mamy także propozycje dla młodszych czytelników: terenową grę detektywistyczną, warsztaty literackie – pisanie własnej historii kryminalnej pt. „Złodziej w bibliotece”, a także warsztaty z technik kryminalistycznych, w tym z pobierania odcisków palców. Nie zabraknie także warsztatów techniki budowania lego logos, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki myślenia filozoficznego. Dzieci zostaną poproszone o budowle w tematyce dobra i zła, a na zakończenie warsztatu planowany jest konkurs.

Będzie można zapoznać się również z planszówkami o tematyce kryminalnej śledczej oraz zagrać w gry kryminalne na komputerze lub konsoli.

W projekcie stawiamy także na współpracę z lokalną społecznością, kreowanie wspólnoty, dlatego zaangażowane w jego realizację są lokalne kryminalistyczne koła studenckie. Dzięki nim będziemy mogli podjąć wątek przestępczości w wymiarze lokalnym – usłyszeć opowieść ludzi, którzy faktycznie na co dzień stykają się ze zbrodnią w swojej pracy. 

Harmonogram wydarzeń:

Panele dyskusyjne:

21 października: „Wyśmiać zło” Jacek Galiński i Alek Rogoziński

4 listopada: „Dlaczego fascynuje nas zło?” Justyna Kopińska i Karolina Anna

12 listopada: „Fiction vs non-fiction?” Katarzyna Puzyńska i Olga Herring

 

Prelekcje ze specjalistami:

8 listopada: Marek Bogusz – technik kryminalistyki

17 listopada: Marek Michalski – spotkanie z entomologiem sądowym

25 listopada: Dominika Lichańska – „Kryminalistyka i genetyka – czy nowe technologie to śledczych?”

29 listopada: Marek Bogusz – prelekcja na temat technik kryminalistycznych

30 listopada: Bogdan Lach – o zawodzie profilera

 

Warsztaty:

27 października: Warsztaty kreatywnego pisania kryminałów z Adamem Widerskim (12+)

27 października: Warsztaty Lego Logos (12+)

5 listopada: Pokaz technik kryminalistycznych dla dzieci (12+)

Poza tym:

Seanse filmowe, gra terenowa, pub quiz, turnieje kryminalnych gier planszowych

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

 

Powrót