Jezus umarł w Polsce. Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

27/09/2023, godz. 18:00
Filia Nr 39

Biblioteka WOLNOŚĆ plac Wolności 4

Kategoria: spotkania

Biblioteka Miejska w Łodzi oraz Stowarzyszenie HaKoach zapraszają na spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, autorem książki "Jezus umarł w Polsce".

"Jezus umarł w Polsce" Mikołaja Grynberga to dokument współczesnej historii. Do tych, którzy przenoszą góry na Podlasiu i cierpią wraz z cierpiącymi, pojechał Mikołaj Grynberg. Jego świadectwo uznali za ważne. Wysłuchał ich i zapisał rozmowy. Dzięki temu obustronnemu zaufaniu i wzajemnym przyciąganiu, powstała książka - świadectwo humanitarnej wrażliwości i unikalnych działań. Niezastąpiony raport z dziejów ludzi w czasach nieuchronnych styków kultur. Nikt z bohaterek i bohaterów tej książki nie wiedział, co ich czeka, kiedy pierwszy raz zdecydowali się pomóc uchodźcom. Nie wiedzieli, że będą musieli ukrywać się, nie tylko przed służbami państwa, ale również przed swoimi sąsiadami. Że pomaganie nada ich życiu największy sens, ale też odbierze spokój, życie rodzinne, czasami pracę, wypali w nich nieusuwalne emocjonalne piętno. Tymczasem państwo polskie wciąż nie umie zapobiec kryzysowi humanitarnemu na granicy białoruskiej, bo wybiera rozwiązania siłowe zamiast sięgać po systemowe. Konsekwencją tego są dziesiątki ofiar, o których już dzisiaj wiemy i setki, o których dowiemy się w przyszłości.

O autorze:

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał cztery zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014), Księga wyjścia (2018) i Jezus umarł w Polsce (2023) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018). Jego książka Rejwach zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza. W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym Dowód tożsamości.

Spotkanie poprowadzi Eliza Gaust - kulturoznawczyni, od wielu lat działająca w obszarze równego traktowania i praw człowieka - w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych. Przez wiele lat pracowała w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w którym była odpowiedzialna między innymi za działania wielokulturowe i przeciwdziałające wykluczeniu (m.im. Kolorowa Tolerancja, Łódzki Piknik Różnorodności). Od 2013 r. koordynuje Żywą Bibliotekę Łódź. Działa także w Stowarzyszeniu HaKoach. Edukuje w obszarze antydyskryminacji i języka inkluzywnego

Spotkanie jest częścią cyklu "Trudna wspólnota. Rozmowy o Polsce".

Spotkanie finansowane jest ze środków organizatora oraz z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Powrót